300. putopis: Iglom preko granice – Vancouver

Ovaj putopis pišem pomalo rutinski najviše za one koji će putovati ovamo. Vancouver nije grad u koji bih inače planirao otići, posebno ne zimi. Iako nije tako strašno hladan, kao npr. Quebec, jer ga griju čak dvije tople struje pacifičkog oceana,  Vancouver se stvarno nema za pohvaliti ničim posebnim. Da sam bio u ljetnom periodu, ako je vjerovati Lonely Planetu, našlo bi se manjih mjesta u okolici grada blizu vode, u kojima bi se moglo fino i povoljno družiti uz dobar riblji zalogaj.

Vancouver smatraju jednim od najskupljih gradova svijeta. U to smo se uvjerili na svakom koraku i baš zato me dodatno iznenadila ljubaznost, otvorenost i toplina njegovih stanovnika. Prije bih očekivao da se ponašaju kao stanovnici npr. Tokija, također vrlo skupog grada čiji su stanovnici opterećeni poslom, hladni i prilično nezainteresirani…

Kanadski dolar je u zadnje vrijeme oslabio u odnosu na američki, otvoreno izražavaju nezadovoljstvo tom činjenicom, jer su im sada američki proizvodi teže dostupni. Kao prosječni Hrvat vrlo osviješten po pitanju valutnih klauzula i svjestan da nemaju kredite u stranim valutama, na to gledam kao na nešto pozitivno. Njihovi proizvodi postaju jeftiniji i poželjniji npr. susjednim Amerikancima, dakle raste izvoz. Istovremeno, proizvodi iz SAD-a zbog slabljenja kanadskog dolara – postaju skuplji, pa pada uvoz i potiče se domaća proizvodnja…’

Selfie
Selfie

Davor je sudjelovao na Konferenciji svjetske dijabetičke federacije, pa je iskoristio ostati par dana duže kako bi malo bolje upoznao ovaj udaljeni kanadski grad. Pisao je o načinu putovanja, ljudima i jeziku, ekonomiji, hrani, lokalnim savjetima i što obići.

Imamo ukupno 300 putopisa! Bravo putopisci!

Pročitajte Putopis – Iglom preko granice – Vancouver

 

Please follow and like us:
Scroll to Top