Recepti – Italija

Recepti – Toscana

E ovo sam probala  u restoranu u Kitcheneru, Kanada, prijatelji su mi opisivali kako je karakteritično za Toscanu.

“Ovaj recept potječe od obitelji Medici iz Firence u 16st.  Koristi se uglavnom uz tjesteninu, koju  su proslavile talijansku kuhinju. Navodno čak i podižu raspoloženje. Bilo kako bilo, jela od tjestenine je mnogo a najbolje od svega je što se više ili manje mogu brzo pripremati.”

http://www.recepti-svijeta.com/pesto-toscano/

(Recept preuzet sa stranica www.recepti-svijeta)

Nena : Tiramisu (Siena, Italija)

tiramisu

4 žumanjka
10 dag šećera u prahu
1 vanilin šećer
50 dag sira mascarpone
2,5 dl slatkog vrhnja

20 dag piškota

2,5 dl crne kave bez šećera
4 žlice ruma

2-3 žlice kakaa za posipanje

Na pari tucite žumanjke uz dodatak šećera u prahu i vanilin šećera. Kad se pretvore u gušću kremu skinite s pare i pustite da se hlade.
U međuvremenu istucite slatko vrhnje u šlag pa ga lagano pridodajte siru i sve lagano pridodajte ohlađenoj kremi od žumanjaka.

tiramisu sastojci

Piškote umačite u hladnu mješavinu kave i ruma, (prvo onu stranu premazanu šećerom) slažite na tacnu ili neku drugu ravnu, čvrstu podlogu te premažite s pola količine krema, ponovo posložite umočene piškote i premažite s ostatkom kreme.
Po vrhu posipajte s kakaom.

tiramisu posip

Stavite u hladnjak da se slastica dobro ohladi pa poslužite.

Ako ste 100% sigurni da su jaja svježa žumanjke nije potrebno kuhati u kremu nego ih samo dobro, pjenasto istucite sa šećerom pa dodajte mješavinu šlaga i mascarponea.

Recepti Milano

Osso Buco

Autor: Biljana, Toronto

Ovo vrlo atraktivno i  planetarno popularno jelo je porijeklom iz Milana. Iako se priprema vrlo lako, ostavlja  dugotrajni užitak tokom i poslije jela. Može se služiti i ljeti i zimi, a naročito je prikladno ako trebate ugostiti veći broj zvanica. Originalan recept zahtijeva teletinu, a na proljeće možete učiniti varijaciju s mladom janjetinom.

Potrebno: za 4-6 osoba:

osso bucco 1osso bucco 1

–          4 – 6 komada/šnita vodoravno rezane teleće koljenice,  svaka debljine  3-4 cm. Birajte šnite da kost bude tzv “šuplja” – ispunjena koštanom srzi  (u nedostatku telećih možete uzeti juneće, a ako ste ljubitelj janjetine onda zamolite mesara da ogoli (french) vrh janjeće koljenice radi sto uspješnije prezentacije gotovog jela) . Ako je obim šnite manji od 10 cm, tada računajte 1 osoba = 1 šnita. Ako je obim veći, 2 osobe mogu podijeliti 1 šnitu.

–          1 srednja glavica crnog luka

–          2 češnja bijelog luka

–          2 mrkve

–          2 struka celera

–          2 lista lovora

–          2 jušne žlice ulja

–          2  jušne žlice brašna

–          2 dl vina (vidi *komentar)

–          ½ l juhe (vidi *komentar)

–          sol

–          papar

–          kuharski konac

–          *Gremolata  ( vidi pripremu na dnu)

*komentar: ovisno o vrsti mesa kao i osobnom opredjeljenju odlučite se za bijelo ili crno vino. Ako ste se odlučili za bijelo vino, onda uzmite pileću juhu, a u slučaju crnog vina –  goveđu juhu. Teletina  i janjetina mogu uz bilo koje vino, ali junetina je ipak bolja uz crno jer će umak odlično parirati jačem mesu.

Odstranite svu masnoću, zarežite pažljivo ovojnicu na nekoliko mjesta da se ne skvrči tokom kuhanja jer će se meso unutar nje iskriviti (ne zaboravite, važna vam je prezentacija!). Pošto se teletina brzo kuha svaki komad možete uokolo uvezati kuharskim koncem da biste zadržali meso uz kost do serviranja (mnogi obožavaju koštanu srž u sredini kosti).

Posolite meso. U plastičnu kesu  stavite 2 žlice brašna,  te dodajite jedan po jedan komad mesa, koji ćete nakon vađenja dobro otresti od brašna.

Sada trebate odlučiti da li ćete osso buco pripremiti u pećnici ili na ploči. Ovisno o tome ćete izabrati posudu: teži pleh sa poklopcem (u nedostatku poklopca moze AL folija koju ćete uvezati koncem) za pećnicu ili teža (tuc/iron cast), deblja, šira posuda s poklopcem za ploču. U oba slučaja meso mora stati u jednom redu, bez preklapanja. Ako ste se odlučili da pripremate na ploči, odmah počnite s tom posudom. Za pećnicu će vam trebati još i jedna šira tava u kojoj ćete sve pripremiti, te prebaciti u pleh.

osso buco 2osso buco 2

U posudu/tavu dodajte 2  žlice ulja  i ugrijte na jačoj toploti. Kad je ugrijano, dodajite meso (ako treba iz 2-3 puta)  i naglo zapecite (6-8 min, da se uhvati smeđkasta korica koja će mesne sokove zadržati unutra). Okrenite da se i druga strana zapeče. Izvadite na tanjur. Kada ste zapekli svo meso (ako treba dodajte jos 2 žlice ulja) smanjite toplotu na srednju.

osso buco 3 - jagnjetinaosso buco 3 – janjetina

Dodajte sitno sjeckani luk, bijeli luk, mrkvu i celer. Dinstajte dok luk ne postane staklast, oko 5 min. Zalijte vinom i uradite “deglaže” – sve smeđkaste ostatke od prženja mesa sastružite sa dna posude – to daje aromu jelu. Pojačajte toplotu na najjače, neka vrije par minuta, te dodajte juhu. Ako je to posuda za spremanje na ploči , dodajte u to meso koje ćete  pažljivo složiti. Za pećnicu meso poslažite u pleh i prelijte pripremljenom tekućinom. U oba slucaja tekućina treba da bude maximalno do ¾  visine mesa. Dodajte lovor, poklopite i kuhajte: na ploči na tiho, u pečnici na 150°C. Teletina i janjetina trebaju 1.5 – 2h, junetina 2.5 – 3h – setujte alarm. Ako vam je posuda poželjne debljine (cast iron ili zemljana) te poklopac dobro dihtuje, zaboravite na jelo do zvuka alarma . Ukoliko je posuda tanja ili lakši poklopac, s vremena na vrijeme (ne češće od 40-tak min za teletinu i janjetinu, a svaki 1-1.5h za junetinu) povirite nivo tekućine –  ukoliko je isparila dolijte juhu ali sad ne više od ½ visine mesa.

Na zvuk alarma isključite toplotu i ostavite poklopljeno još 15-tak min.

osso buco 4 - jagnjetinaosso buco 4 – janjetina

Meso izvadite na zagrijani tanjur / tanjure (individualno serviranje ). Lovor  odstranite.  Ako je umak zbog juhe koju ste dodavali prerijedak  ostavite na jacoj toploti da se reducira. Umak propasirajte u krem  bilo kojim pomagalom u vašoj kuhinji: blender/ multi practic/ food processor….  te ili prelijte  oko mesa ili naspite u posudu za umak.  Na svaki komad mesa stavite malo  gremolate.

*Gremolata:

–          naribati koricu  od 1 limuna

–          sok ½ limuna

–          2 češnja bijelog luka

–          ½ vezice peršina

Sitno nasjeckati peršin i bijeli luk, staviti u zdjelicu, dodati limunovu koricu i sok limuna, dobro izmiješati (malo prognječiti da se peršin preda).

Prilog: mekano kuhana riža, široka tjestenina, palenta, češke knedle.

Recepti – Sicilija

Sicilijanski arancini

Godinama već pripremam ovo ukusno jelo. Može se posluživati kao glavno jelo uz salate i umake, a može kao prilog raznim šnicelima u toču, mesnim roladama, uz pečeno meso, sa gljivama. Osobno mi je efektnije kao glavno jelo. Recept mi je dala Vesna kad se vratila sa Sicilije, a od mene prepisale mnoge vrsne kuharice. Nas dvije smo to spravljale u restoranu Orebić, kad smo tamo bile gošće kćerke vlasnika, Ehli. Vesna je bila “glavna kuharica”, a mi izigravale pomoćne. Rezultat je bio odličan. Ako budemo  ikad mijenjale profesiju, šta mislite,  nikad se ne zna… Neka čitatelji zaključe je li vrijedi.

Sastojci: (Za 4 osobe)

300g riže (najbolje one koja stvara dosta sluzi – nipošto Uncle Bens)
brašna za paniranje (oko 100g)
2-3 jaja
oko 200 g mrvica
prstohvat soli
Fil:
100  g sira trapista izrezanog na sitne kockice
100 g sitno izrezane presovane šunke( ili ostataka pečenog mesa, kuhanog mesa)
1/3 vrhnja (od 200g)
malo petrusina – sitno isjeckanog
Priprema:

Rižu trebati skuhati u odnosu 1/3. Ne treba je cijediti. Pustiti je da se ohladi. Kad se ohladi, formirati loptice veličine naranče (veće su efektnije, ali ih  je teško oblikovati). Koristiti što manje brašna u ovom dijelu pripreme. U međuvremenu izmiješati sastojke za fil. Izbušiti “tunel “na arancini kako bi se punile filom. Meni je najlakše malim prstom, a fil utisnem najmanjom žlicom. Ponovo formirati lopte, ali ih sad umotati u brašno. Kad se sve napune, umoče se u izmućena jaja, pa u mrvice. Ovako tada izgledaju:

prije przenjaprije przenja

Treba pržiti u dubokoj posudi u dosta zagrijanog ulja na temperaturi 180°C. Najbolje je koristiti fritezu. Tu se same okreću. Inače, okretati ih da prženjem poprime podjednaku boju sa svih strana. Stavljati ih na papir da upije masnoću i pokriti kuhinjskom krpom, da malo omeknu.

Služiti uz tartar umak i zelenu salatu.

Gotove, prije posluzivanjaGotove, prije posluzivanja

Drugi umak, veoma  jednostavan , koji sam također pokupila od Vesne, jako je zdrav, neobične boje – roze.
Izgratam komad korijena celera (seleni), pospem crvenom paprikom i izmiješam s ostatkom vrhnja (gore pominjani fil za same arancine).
Treći umak – ako ostane fila od punjenja  arancina, također ga poslužim iza pečenja.

Dobar tek!

Recepti – Rim

Artičoke na rimski

Danas sam nabavila prve ovogodišnje artičoke. Jučer sam srela bivšu kolegicu s posla koja mi ih donosi godinama. Pitanje je bilo  samo koliko komada. Odmah sam tražila 20. Zna da smo svi u obitelji pravi ljubitelji tog jako željezom bogatog povrća. Artičoke sam činila na mnogo načina, ali ovaj jedino ponavljam, ponavljam, ponavljam… Naše goste koji dolaze ljeti ovi ukusni “cvjetovi” čekaju u zamrzivaču. Recept sam prepisala od Aleksandre. Dok pišem ovaj post, one krčkaju, cijela kuća miriše! Znate kako u crtanom Tom i Jerry idu za dobrim jelom, tako i moji… Sutra će biti vrhunski objed.

Artičoke prije punjenjaArtičoke prije punjenja 

– vrijeme pripremanja:1 sat i 15′

– laka priprema

Sastojci (za 4 osobe):

– 8 artičoka bez bodlji

– vezica peršina

– vezica metvice

– 2 češnja češnjaka

– 2 žlice krušnih mrvica

– maslinovo ulje

– papar, sol

Priprema:

Artičokama odrežite dobar dio stapke, odstranite vanjske tvrde listiće i bodlje (najbolje oštrim škarama –  to radim na balkonu), pa kako ih čistite, stavljajte ih u vodu zakiseljenu limunovim sokom.

smjesa za punjenjesmjesa za punjenje 

Pripremite mješavinu od listića metvice i peršina, češnja češnjaka, mrvice, prelijte s malo malsinova ulja, dodajte prstohvat soli i papra. Mješavinom ispunite sredinu artičoka (ja nafilujem svaki listić smjesom), poslažite ih jednu uz drugu u nauljenu zdjelu. Prelijte s dosta ulja, zdjelu do polovice ispunite vodom, dodajte češanj češnjaka i kuhajte otprilike pola sata, pa stavite u pećnicu i pecite pola sata.

krčka se, krčkakrčka se, krčka 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Scroll to Top