Åland  – (n)i Švedska (n)i Finska

Na putu prema Finskoj – početak serijala

Autor: Marijan Miloš

Fotografije: Sandra Šipka

Toplo ljeto u sjevernim šumama – Finska 2018.

Trebalo je to biti osvježenje – tri tjedna u Skandinaviji. Autom i šatorom. Dvoje ljudi. Srpanj 2018. Ruta: tamo kroz Njemačku, Dansku i Švedsku, pa trajektom preko Baltika u Finsku. Desetak dana kroz Finsku, od juga prema sjeveru. Natrag iz finske Laponije, kroz norveški Finnmark, cijelom duljinom Švedske pa opet Danska, Njemačka i dalje na jug. Ispalo je –najtoplije skandinavsko ljeto otkad postoje mjerenja.

Kako je glavni cilj putovanja bila upravo Finska, priču i počinjemo šestog dana puta, odlaskom iz Švedske prema Ålandskim otocima.

Åland(n)i Švedska (n)i Finska

Veliki trajekt iz švedskog Kapellskära, luke nekih sat vremena vožnje od Stockholma, nježno se uvlači među bezbrojne otoke i otočiće na putu prema glavnoj luci i središtu Ålandskog otočja, Mariehamnu. Prolazi nevjerojatno blizu tim razbacanim pločama od crvenog granita napola prekrivenim sjevernom vegetacijom, mahovinom, grmljem, borovima, najčešće premalenim da bi se na njima smjestila i obična crvena ljetna koliba. Otoka je bezbroj i nemoguće ih je razlikovati. Na brodu se uredno jede, pije, kupuje i kocka. U duty-free zoni smo.

Ålandsko otočje geopolitička je anomalija. Švedski teritorij do 1809. godine, kada je, zajedno s Finskom, pripojen Ruskom carstvu, ostao je u sastavu Finske i nakon što je ta zemlja 1918. proglasila nezavisnost. Ali ne olako. Na otocima je i nakon Oktobarske revolucije ostao stacioniran ruski garnizon, švedska vojska je intervenirala, navodno u mirotovornoj misiji, “Crveni” i “Bijeli” protivnici u Finskom građanskom ratu dojurili su na otoke preko zaleđenog mora, da bi na koncu kontrolu na Ålandom uspostavila njemačka vojska i otočje predala Finskom senatu. Preko 95 posto stanovništva Ålanda potpisalo je 1919. peticiju za odvajanje od Finske i priključenje Švedskoj, a čvor je napokon raspetljala tadašnja Liga naroda. Åland je tako postao autonomna pokrajina Finske, ali sa zajamčenim jezičnim i kulturnim pravima, pa se i dandanas navodi kao primjer zaštite manjina. Međunarodnim sporazumima otočje je dobilo neutralnost i demilitarizirano, tako da je trgovačka flota Ålanda u Drugom svjetskom ratu plovila i za Saveznike i Sile osovine.

Svuda po Ålandu sve je na švedskom. Neupućenom nekome na pamet ne bi palo da se nalazi u Finskoj. Drugačije su i automobilske registracije, kao i internet domena. Dok je finska .fi, ålandska je .ax. Od preko 6000 otoka, otočića i hridi (skär) 80 je naseljeno. Jedan je veliki otok, Fasta Åland, a manji su povezani mostovima i trajektima. Åland je, kaže meteorologija, najsunčanija točka sjeverne Europe.

Na kraju malog otoka Vårdöa, u plitkoj uvali okruženoj borovom šumom, nailazimo na divan kamp. (Kroz Finsku i na ostatku puta kampiramo. Skandinavski kampovi su prostrani i jednostavni, ali tu je sve što treba. Recimo i to da su u pravilu duplo jeftiniji od onih u Hrvatskoj.) Vlasnik Olof nudi bicikle i kajake za najam. Naravno, tu je i neizbježna sauna. Jedino što je ljeto 2018. najtoplije u 260 godina otkad tamo postoje meteorološka mjerenja. Ne, sauna nema smisla. Drugi dan uzimamo bicikle i vozamo se po otocima. U teoriji, trebali bi biti ravni. Međutim, to je više niz niskih uglačanih brežuljaka. Svuda su crvene granitne stijene, a po njima mahovina, lišajevi, nisko grmlje i – borovi. Bezbroj borova. Ali ne mogu čovjeku dosaditi, odišu nekim svojim sjevernim spokojem i elegancijom. Dan je dug, vožnja beskrajna. Ručamo u lokalnoj craft pivovari Stallhagen i nakon 80 km se vraćamo u kamp. Nema veze što je 11 sati navečer. Sunce je još uvijek na sjeverozapadnom nebu i pitamo se kako ćemo zaspati.

Scroll to Top