Vijetnam – 2.dio Halong Bay

Autor: Voyager

VIJETNAM – 2.dio HALONG BAY

Putovanje u Vijetnam odista ne zahtjeva previše pripreme oko rezervacija i organizacije, dovoljno je ugrubo znati kamo želiš ići, a sve se obavlja na licu mjesta. Brzim surfanjem oko toga kako ćemo ići u zaljev Halong (Halong Bay), smo zaključili da je najbolje uzeti najbolje. Kako je Vijetnam jeftin, za ovaj izlet smo odlučili potrošiti malo više novaca, jer želimo neponovljivo iskustvo za sva naša čula.

Naš brod
Naš brod

Prvo smo odabrali najbolju džunku (junk) – stari kineski brod, čija gradnja datira u daleku povijest. Oni su i danas u upotrebi upravo najviše u ovom dijelu Južnokineskog mora. Našli smo agenciju koja plovi s njima bez većih problema. Kabine su klimatizirane, svaka ima svoju kupaonicu i sanitarije, hrana obećava, tura čisto zgodna. Rezevirali iz hotela, ekipa došla po lovu i dali nam upute kada dolaze po nas.

Brodovlje
Brodovlje

Od Hanoia do zaljeva Halong je oko tri sata vožnje kombijem od agencije, unutar kojega vam se pružaju prvi zanimljivi vidici izvan glavnog grada. Upoznajemo se sa svojim suputnicima, izmjenjujemo informacije oko toga tko je odakle, tko kuda putuje i što je već prošao, te dobivamo zanimljive preporuke. Čim smo došli u Halong City, voze nas dalje u luku i slijedi ukrcavanje, gledamo koji će nas brod zapasti i stvarno, izabrali smo najveći i naljepši te usudim se reći i najodržavaniji brod. Ovo iskustvo nas košta 100 dolara po glavi i u cijenu je uključeno sve unutar ta dva dana koje ćemo provesti na brodu, i vožnja iz Hanoia i povratak, i kruzarenje i hrana i izleti i cuga. Ima i budget opcija, no kad smo vidjeli te brodove, nije nam bilo žao, znali smo da si želimo priuštiti malo luksuza.

Pogled s broda
Pogled s broda
Stijene u zaljevu
Stijene u zaljevu
Još malo krajolika
Još malo krajolika
Krajolik
Krajolik

Brod  isplovljava, te se vrlo brzo približavamo ovim neobičnim kamenim formacijama u moru. Legenda kaže da ove stijene imaju nekakve veze sa zmajevima iz daleke prošlosti. Stvarnost je vrlo opčinjavajuća s prizorima brojnih stijena između kojih plovimo, koje su u svojoj nedostupnosti toliko privlačne, da te srce boli što se ne možeš popeti na većinu njih.

Hrana
Hrana
Dekoracija hrane
Dekoracija hrane

Hrana na brodu je izvrsna, posebno lijepo dekorirana i guštamo u svakom zalogaju. Iako podsjeća na kinesku, ipak se osjeti razlika, po meni čak i finija od ostale azijske kuhinje. Kabine su male, obložene drvetom, tradicionalni kreveti od drveta, te je baš poseban gušt provoditi vrijeme na džunki. Posebno je zanimljivo biti na krovu broda i posmatrati sve ljepote kraj kojih prolazimo. Osoblje na brodu nevjerojatno uslužno i ljubazno, vidi se da smo platili ekstra. Ostali putnici su uglavnom iz anglo-saksonskih zemalja, pa smo mi uz jedan brazilski par, prava atrakcija, jer dolazimo iz tako male i nepoznate zemlje.

Plaža južnokineskog mora
Plaža južnokineskog mora

Kupanje u Južnokineskom moru i nije neki doživljaj, voda je pretopla, mutna, plaže su pješčane, pa je to jedini gušt . Većina gostiju na plažama su naravno stranci, domaći kao da ne doživljavaju ove blagodati ili su se pak navikli.

Selo na vodi
Selo na vodi
Dom na vodi
Dom na vodi
Dućan u čamcu
Dućan u čamcu

Sela na vodi su posebna priča. Imaju sve što im treba za život upravo na vodi, u pravilu su blizu neke stijene, čamac ima svaka kuća, žene voze male čamce koji glume dućan ili birtiju i idu od broda do broda ili od sela do sela. I nama se nudi ako želimo voziti kajak po zaljevu, no prelijeni smo i ostajemo uživati na brodu.

Nekad sam gledao ove prizore na Discovery-u, a sada smo tu.

Spilje
Spilje
Sjene
Sjene

Vode nas na izlete po špiljama i mjestima koja su posebna u ovom zaljevu, tako da je non stop neki ‘muving’. Dobro iskorišten potencijal ovog zaljeva koji spada u najljepše na svijetu i naravno, zaštićeno je oznakom UNESCO-a kao dio svjetske baštine. Eto kako se krševite stijene mogu dobro iskoristiti u promidžbene svrhe. Posjet jednoj od tih špilja nas vraća doma, jer ovakve stvari se lako mogu vidjeti i kod nas, pa se eto malo čudimo sličnostima koje vidimo.

Navečer ležimo na krovu broda, gledamo zvijezde, oko nas ostali brodovi usidreni, sa svojim malim svijetlima, čine poseban ugođaj ovoj čarobnoj atmosferi. Pričamo o smislu života, budućnosti, relaksiramo se tako daleko od kuće, bezbrižni i smireni. Nakon 48 sati ugađanja i uživanja, vraćamo se u Hanoi, koji nas čeka u svojoj vrevi ljudi, motocikala, zvukova… spremni za nastavak putovanja.


Početak serijala: VIJETNAM – 1. dio: UVOD
Nastavak serijala: VIJETNAM – 3.dio: HANOI


13 thoughts on “Vijetnam – 2.dio Halong Bay”

  1. Slike su odlične. Kao da sam gledala Discovery. Osim brodova i nevjerojatnih stijena, posebno me dojmila dekoracija hrane. Napravili brod od lubenice, mrkve i nekog sira? Jahač i govedo su super.
    Slike me pomalo podsjećaju na slike Malezije koje sam vidjela kod prijateljice. A to nije tako daleko. Ni njoj more nije bilo dobro za kupanje u odnosu na naše, pa su se kupali više u bazenima.

  2. Putopis je super, slike prekrasne. Jedino mala ispravka na komentar, more u Maleziji je fantasticno, toplo i cisto i prozirno, a puno koralnih riba, tako da sam se vrlo cesto osjecala da, ako raj postoji, mora bas tako izgledati! A plaze su bijeli pijesak, moram negdje izvuci slike kako to sve izgleda!

    1. Lijepo sam te izazvala, velemajstorice 🙂 Nisi jedina prijateljica koja je bila u Maleziji. U komentaru sam mislila na Aleksandru; ona mi je donijela i školjke i kokosov orah kao posudicu 😆 Čekam njeno javljanje. Bila je u drugom dijelu Malezije.

  3. Nas Voyager ne samo da nas vodi u zemlje koje se necemo lako odluciti posjetiti, vec nam i svojim vrlo zanimljivim stilom pisanja predocava zivotnu atmosferu na vrlo opusten nacin.

    Citajuci kako vam se nije dalo ici na kajak, pala su mi na pamet i moja putovanja. I meni se nije dalo puno toga, vec sam samo ljencario i uzivao u trenutku.

    Slike su mi se toliko dopale da bih ih zelio postaviti kao pozadinu na svome kompjuteru, naravno s dopustenjem autora.

    Jedva cekam novi nastavak!

  4. I mene bi srce zaboljelo sto se ne mogu popeti na ove stijene… zaista impresivno izgledaju na fotkama, moracu procackati o kakvoj se to legendi radi… ja sam inace opcinjena svim kamenim formacijama – kazu mi prijatelji da to mora imati neke veze sa mojim hercegovackim porijeklom 🙂

  5. Vase slike i tekst me vuku dalekim krajolicima. Hvala Vam bar na
    posrednom upoznavanju s carobnim okolisem,mastovitim serviranjem
    hrane i nacinu kako znate uzivati u ponudjenom,te velikodusno
    prenijeti svojim citateljima.

  6. Sigurna sam da ste zaključili da život i te kako ima smisla kada se može provoditi tako opuštajuće u prekrasnom, inspirirajućem prostoru.
    Zaista lijepo i uvijek zanimljivo pročitati.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Scroll to Top