Recepti – Turska

1. Severinine hurmašice

Sastojci:

1 margarin

1/2 kvasca

3 šalice brašna (od 2dl)

3 žlice oštrog brašna ili sitnog griza

5 dag mljevenih oraha + 3 žlice šećera

1 žumanjak + 1 cijelo jaje

Zaljev:

40 dag šećera

10 šalica (za crnu kavu) vode

Priprema tijesta:

Pomiješati brašno i kvasac. Umutiti omekšani margarin. Dodati žumanjak i cijelo jaje i dobro umiješati. Dodati griz (ili oštro brašno). Smjesu dodati u brašno i zamijesiti.

Priprema file:

U posudici umutiti bjelanjak. Dodati mljevene orahe i 3 žlice šećera. Dobije se gusta masa, kojom će se nadjenuti hurmašice.

Izrada:

Podijeliti tijesto na loptice. Formirati hurmašice, unutra stavljati nadjev i ponovo popraviti oblik – spljošteno jaje. Pritisnuti svaku ribežom s onom stranom gdje ribamo limun. Dvostruka svrha – zbog ukrasa i da lakše upije zaljev.

Peći i zaliti toplim zaljevom.

Napomena: Recept je iz davne Učiteljske škole / smjer za domaćinstvo, oproban i izvrstan, pogotovo za one koji ne vole  preslatke turske kolače. Severina, vlasnica recepta, nije pjevačica.

2. TOMIŠINA BAKLAVA (baklava bez oraha)

Sastojci: 50 dkg jufki, 3 cijela jajeta, 1 čaša jogurta, 1 čaša ulja, 1 čaša šećera, 1 prašak za pecivo. Za zaljev : prokuhati 3 čaše šećera, 2 šnite limuna, 1 l vode. Za posipanje: kokosovo brašno.

Fil: izmiješati jaja, jogurt, ulje, šećer, prašak za pecivo.

Zaljev: prokuhati šećer, limun i vodu.

Izrada: U tepsiju slagati jufke, svaku premazati filom. Kolač razrezati na rombove, i peći. Kad je pečen, zaliti ga vrućim zaljevom. Po vrhu posuti kokosom.

Ovaj recept sam dobila prije nekih 35 godina, od Tomiše, prijatelja iz djetinjstva. Neobično, ali istinito – taj momak  je  znao stotine recepata, i meni, tada srednjoškolki, često davao savjete o kulinarstvu. Tužna strana priče je to što je on bio prisiljen kuhati svojoj obitelji, koju su činili otac, (često na putovanjima), mlađi brat i nepokretna baka. Život te obitelji bio je na plećima tek punoljetnog mladića. Ova baklava mi je bila najdraža, specifična jer je bez oraha, i podsjeća na jedno davno i lijepo prijateljstvo s Grbavice.

3. HURMAŠICE S KOKOSOM

Sastojci: 6 kašika ulja, 12 kašika šećera, 2 jaja, ½ praška za pecivo, 100 gr kokosovog brašna, mekog brašna po potrebi, 1 vanilin šećer.

Zaljev: prokuhati 3 čaše šećera, 1 limun izrezan na šnite, 1 l vode.

Izrada: sve sastojke dobro izmiješati rukom dok se tijesto ne počne odvajati od ruke. Oblikovati hurmašice, svaku prisloniti uz ribež na najoštriju stranu i formirati oblik spljoštenog jajeta. Redati ih u tepsiju. Ispeći. Vruće hurmašice zaliti vrućim zaljevom. Ostaviti ih preko noći da upijaju. Na kraju posuti vanilin šećerom.

4. Severinine tulumbe

Sastojci:

1 šalica (2dl) mlijeka

1 šalica (2dl)  vode

1 mala (1dl) šalica  šećera

1,5 mala šalica ulja

malo soli

30 dag gl. brašna

1 prašak za pecivo

Priprema:

Staviti na vatru teću napunjenu mlijekom, vodom, uljem, šećerom i solju.  Kad ovo prokuha, dodati 30 dag brašna i prašak za pecivo. Malo ukuhati i skinuti s vatre. U mlako tijesto staviti 4 jaja (lagano umiješati jedno po jedno koristeći spiralne miješalice miksera).

Zaljev:

4 velike šalice šećera

3  velike šalice vode

Ovo treba samo provriti, zatim ohladiti. Tko voli, može staviti kriške limuna.

Tulumbe se prže u dosta vrelog ulja, a izrađuju  posebnim “pumpom”. Moraju plivati u ulju. (Same se okreću ako je dovoljno ulja). Vaditi ih šupljom žlicom da okapa ulje i stavljati vrele  u hladan zaljev. Poslije 1h vaditi i slagati u neku posudu. Preliti ostatkom zaljeva.

0 thoughts on “Recepti – Turska”

  1. Nisam znala da može i ovakva fila. Ja sam obično stavljala polutke oraha.
    Zanimljivo – recept iz učiteljske škole za domaćice. Je li tu školu pohađala teta Severina ?Nasmijala me zadnja rečenica.

  2. Zanimljivo koliko se varijacija može napraviti na stare, tradicionalne recepte. Nije potrebno držati se krutih mjera, uvijek volim nešto izmijeniti.

  3. Jako je zanimljiva ova baklava, sasvim jednostavna

    Tamo sredinom devedesetih u mom susjedstvu je živjela gospođa koja je kao izbjeglica došla iz Zenice i onda sam prvi puta imala priliku probati neke od karakterističnih poslastica. Sjećam se da je ona radila neku baklavu s grizom. Nadjev siromašan, a sve skupa tako ukusno

  4. Raduje me što se moj recept našao na ovim stranicama. Posebno se svidio mladom paru koji danas živi u Brisbane-u, Autraliji.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Scroll to Top