Berlin – 2. dan
Autor: Ivan A.
Četvrtak, 10. studeni 2016. (zapad): Idući dan valjalo je obići zapad velikog grada, što nije bila laka misija s obzirom na to da su najzapadnija i najistočnija točka rute predviđene za taj dan bile na udaljenosti od 12 kilometara, s mnogo znamenitosti i zanimljivih lokacija za posjetiti na putu između. Početna postaja – Humboldthain flakturm (toranj za artiljeriju), koji je bio jedan od osam takvih tornjeva (još su 2 izgrađena u Berlinu, 2 u Hamburgu i 3 u Beču 1940-ih radi osiguranja bolje lokacije za protuavionske topove).
Od kolikog je značaja bio Alexander von Humboldt za njemačku povijest, vidi se i po tome što je u neposrednoj blizini tog tornja park koji je nazvan po istoj osobi – Volkspark Humboldthain. Plan je zatim bio obići tvrđavu na Spandau (Spandau Zitadelle), međutim svojom greškom i nepažnjom zbog poduljeg razgovora s jednom Berlinkom u metrou, silazim na krivoj stanici, pa tako umjesto na Spandau Zitadelle izlazim 2 stanice kasnije, Spandau Rathaus. No, kad sam već tu, obilazim i gradsku vijećnicu (rathaus), stari grad Spandau, te crkvu Svetog Nikole, koja datira iz 14. stoljeća, a gdje je izborni knez Joakim II. Hektor prvi puta bio nazočan na luteranskoj misi (1539. godine).
Tek nakon toga dolazim do tvrđave na Spandau, koja je jedna od bolje očuvanih europskih renesansnih tvrđava. Tvrđavu su opsjedali Šveđani u drugoj polovici 17. stoljeća, a uspješno su ju napadali i osvojili Francuzi za vrijeme Napoleona, 1806. godine. Na kraju Drugog svjetskog rata tvrđava je izbjegla veća oštećenja zahvaljujući činjenici da je vođa obrane pregovorima prepustio tvrđavu. Na tvrđavi se u ljetnim mjesecima održavaju razni koncerti, pa su tako zadnjih godina ondje nastupali Cypress hill, ZZ top, Zaz, Tom Jones, Manu Chao, Slash, Limp Bizkit, Paul van Dyk i mnogi drugi glazbenici.
Slijedi obilazak Charlottenburg palače, najveće palače u Berlinu, koja je građena na prijelazu iz 17. u 18. stoljeće, a nazvana je po ženi Fridrika III., Sophie Charlotte. Pored palače nalazi se impresivan vrt i park, što se svakako isplati posjetiti. Dobar dio palače je, nažalost, tada bio pod renoviranjem, zbog čega ju se nije moglo tada doživjeti u punome sjaju.
Nakon predaha u trgovačkom centru Wilmersdorfer Arcaden i prolaska pored Savignyplatza, obilazim Deutsche Oper, drugu najveću operu u Njemačkoj, te šećem po Kurfurstendamu, šetalištu koje stanovnici znaju zvati i „Champs-Elysees“ Berlina, po čemu se može vidjeti da je to jedna od najpoznatijih berlinskih avenija. Dolazim tako do memorijalne crkve cara Wilhelma, koja je izgrađena krajem 19. stoljeća te koja, barem po mom skromnom mišljenju, na neki način odskače od ostalih građevina u njezinom okružju te se čini mnogo starijom nego što u stvari jest. U njezinoj neposrednoj blizini nalazi se jedna od mnogobrojnih prodavaonica suvenira, gdje sam uspio naći nešto povoljnije razglednice negoli na drugim lokacijama (0.50 €).
Sljedeća postaja – zoologische garten (zoološki vrt u zapadnom dijelu Berlina, naime postoje dva, drugi je Tierpark u istočnom dijelu Berlina), koji je najstariji i najpoznatiji zoološki vrt u Njemačkoj, te koji, zajedno s akvarijem, sadrži preko 20.000 jedinki, od kojih su prve donirane od strane Fridrika Vilima IV. Vrt sadrži sve „najpopularnije“ životinje poput lavova, žirafa, slonova, ali i mnogo drugih životinja, a kao posebno lijep dio bih izdvojio, koliko me sjećanje služi, jugoistočni dio zoo-a, odmah pored akvarija i restorana.
Sjeveroistočno od zoološkog vrta nalazi se Tiergarten, koji se čini uvjerljivo najvećom zelenom površinom u Berlinu, te predstavlja najveći javni park u tom gradu. Park sadrži velik broj spomenika, od kojih svakako treba istaknuti spomenik pobjedi, koji je izgrađen kako bi se obilježile pobjede 1860-ih i 1870-ih u ratovima protiv Francuza, Austrijanaca i Danaca. Zanimljivo je istaknuti da je poljska vojska na kraju Drugog svjetskog rata, kada je ulazila u Berlin, na tom mjestu objesila svoju zastavu 2. svibnja 1945., te se od tada taj dan obilježava u Poljskoj kao dan zastave, a ne bi se smjela izostaviti ni informacija da je kip prikazan u spotu za pjesmu „Stay“ od U2-a, kao ni ta da je spomenik poslužio kao inspiracija za pjesmu „For an angel“ od Paul van Dyka.
Nakon napornog dana posjećujem Kaufhaus des Westens (KaDeWe), koja je iskreno jedna od najvećih robnih kuća u kojima sam bio. Prostire se na 8 etaža, a došao sam do podatka da kroz nju svaki dan prolazi 40.000-50.000 kupaca.
Zadnja postaja za drugi dan-memorijalni centar njemačkog otpora (Gedenkstätte Deutscher Widerstand), koji je otvoren 1980. godine, kako bi se sačuvala uspomena na sve one koji su djelovali protiv nacističkog režima, a u fokusu je von Stauffenberg koji je bio vođa vjerojatno najpoznatije urote protiv Hitlera, koja je neuspješno završila u srpnju 1944. upravo na mjestu gdje se nalazi spomenuti memorijalni centar.