Putovanje kroz vrijeme – 2000 godina u tri dana – Burnum

Putovanje kroz vrijeme – 2000 godina u tri dana – drugi dan  – Burnum

Autor: Vlatka Glasnović

Burnumske ide

33. godine p.n.e. u današnjem selu Ivoševcima, smjestio se privremeni vojni logor rimske XI. legije Claudiae Piae Fidelis i IV. legije Flaviae Felix.

Burnumske ide
Putopis Burnum: Rimske legije
Rimske legije
Putopis Burnum: Vojni logor
Vojni logor
Putopis Burnum: Marco Aurelius de Cognatio
Mario Aurelius de Cognatio i moji dragi prijatelji

Burnum je naziv naselja u kojem je živjela liburnska zajednica Burnista na granici sa Delmatima.

Na području vojnog logora 2008. godine pronađen je pečat što je navodno jedinstveni primjerak budući da nigdje drugdje nije pronađen sličan predmet, oružje, oruđe, svakidašnji predmeti kao fibule, novčići… Vojnici su trebali biti siti, a glavni kuhar je sigurno imao puno posla jer je svakodnevno pripremao za ovu veliku legiju oko 4250 kg žita, 800 kg mesa, 250 kg povrća, 130 kg sira, 350 litara maslinova ulja i 1350-2000 l vina, posolivši sve s 200 kg soli i to vjerojatno one dopremljene iz Nina.

Putopis Burnum: Amfiteatar
Amfiteatar
Putopis Burnum: Amfiteatar
Amfiteatar

Jedini sačuvani vojni amfiteatar u Hrvatskoj izgrađen je 77. godine i dugačak je preko 100 metara. Početkom 2. stoljeća Burnum dobiva status grada i amfiteatar vjerojatno služi narodu.

Putopis Burnum: Principium
Arkade principiuma – Šuplja crkva
Putopis Burnum: Campus
Ostaci zida vojnog vježbališta Campusa dugačkog 150 metara

Rimski vojni logor imao je i svoju zapovjednu zgradu. Principium je bio širok 104 metara i dugačak 73. Od glavne veće arkade sa svake strane nizale su se četiri manje. Do danas su sačuvane dvije sa desne strane od ulaza. Ovdje su bili smješteni uredi, svetište u kojem su se čuvali bojni znakovi. Nakon odlaska vojske iz Burnuma u doba Hadrijana, arkade su bile dio bazilike, možda se zato danas u narodu ova ruina naziva i Šuplja crkva.

Putopis Burnum - cesta Burnuma
Cesta iz Burnuma
Putopis Burnum - grob uz cestu
Uz cestu iz Burnuma, možda počivalište jednog legionara

Burnum kako postaje gradom tako postaje i bitnim cestovnim čvorištem te je stoga bilo potrebno promet i život u gradu nadgledati, a to su radili službenici Beneficijarija. Arheolozi smatraju kako se život u Burnumu odvijao negdje do 537. godine

Skradin

Krećem prema Scardoni u Liburniji… ili u prijevodu, prema našem Skradinu kojeg sam ugledala par tjedana prije sa mosta vraćajući se iz Trogira. Taman sam se probudila, pogledala kroz prozor autobusa i ugledala zgodno mjestašce, a to je bio Skradin. Eto prilike posjetiti i njega.

Putopis Burnum - Skradin - fra Luj Marun
Skradin – fra Luj Marun
Putopis Burnum: Skradin - Crkva preobrazenja djevice Marije
Crkva preobraženja djevice Marije

Na skradinskom Trgu Male Gospe, ispred crkve nalazi se bista skradinjanina fra Luja Maruna rođenog 1857. godine. Nije bio samo franjevac već i otac hrvatske arheologije kako je uklesano u ovaj spomenik, a 24.8.1893. (ovo pišem 23.8.2017.) u Kninu je osnovao prvi hrvatski arheološki muzej. Eto, slučajno ili ne, vezan je i za ovo moje putovanje, jer je 1912. u Burnumu započeo arheološka istraživanja.

Putopis Burnum: Skradin - zvonik crkve
Zvonik crkve
Putopis Burnum: Skradin - crkvene orgulje
Crkvene orgulje
Putopis Burnum: Skradin - freska svetog Jeronima
Freska trodimenzionalog dojma, sv. Jeronim

Na mjestu stare katedrale porušene od Turaka, Mlečani su godine 1724. izgradili novu baroknu crkvu Preobraženja blažene djevice Marije, sa zvonikom koji je desno od crkve udaljen 20-tak metara. Crkvene orgulje proglašene su državnim kulturnim dobrom, na koru (pjevalištu) su od 1776. godine. Graditelj orgulja je Francesco Dacci čije se djelo nalazi i u bazilici Svete Marije od zdravlja u Veneciji. Njegov učitelj bio je naš graditelj orgulja Petar Nakić koji je rođen u blizini Benkovca, a kršten je u skradinskom zaleđu. Petar je Francescu 1760. godine predao svoje radionice.

Putopis Burnum:: utvrda bana Pavla Šubića Bribirskog
Utvrda bana Pavla Šubića Bribirskog iz 13. stoljeća
Putopis Burnum: Utvrda bana Pavla Subica Bribirskog
Mjesto s kojeg se branio grad
Putopis Burnum: Pogled s utvrde
Pogled s utvrde – i ovdje su bila osvajanja, ratovi i bitke, na lijevom rubu šume i danas se vide ostaci tvrđave iznad Skradina
Putopis Burnum: Strma ulica
Pogled na Strmu ulicu
Putopis Burnum - Glavnom ulicom
Glavnom ulicom
Putopis Burnum - Mletacka arhitektura
Arhitektura grada podsjeća na talijanske gradiće, što nije čudno jer su ga gradili Mlečani
Putopis Burnum - Mletacka arhitektura
Mletačka arhitektura
Putopis Burnum - Veseli zid
gradom su se šetali stari Grci, Rimljani, njega su htjeli imati i Slaveni i Avari, Mlečani i Osmanlije, Francuzi i Austrijanci, a stradao je i u posljednjem ratu – veseli zid Đardina

 

Putopis Burnum - Skradinska marina
Skradinska marina
Putopis Burnum - Skradinska marina
lijepo i ugodno za one koji koriste marine 🙂 …
Putopis Burnum - putem prema Prviću
…ali dobro je i „on the road“ 🙂 prema mjestu gdje je živio izumitelj žičare, visećih mostova…
Scroll to Top