Finska – drugi dio: bivša i sadašnja prijestolnica

Gradovima južne Finske

Autor: Marijan Miloš

Fotografije: Sandra Šipka

Na Åland smo došli sa zapada, a arhipelag napuštamo u pravcu istoka – prema kontinentalnoj, ‘pravoj’ Finskoj. Put trajektom preko Baltika do Turkua (švedski: Åbo) traje oko pet sati, a na horizontu nas čitavo vrijeme prate bezbrojni otočići. Skandinavija se od kraja posljednjeg ledenog doba, oslobođena težine ledenog pokrova, konstantno uzdiže, tolikom brzinom da se topografija obale i otoke vidljivo mijenja, do te mjere da će se, računa se, Švedska i Finska za nekoliko tisuća godina spojiti kod otočja Kvarken, dalje na sjeveru.

Trajekt
Noćni klub na trajektu usred vrelog ljetnog dana

Ni na ovom trajektu ničega ne manjka. Tisuće putnika treba najesti, napiti i zabaviti. Na jednoj palubi karaoke. Na drugoj sva sila restorana i kafića. Mi smo valjda jedini putnici koji na brodu ne jedu. Malo dalje – noćni klub (usred toplog ljetnog dana) s bandom i pjevačicom u mrežastima čarapama. Zamračeni prostor, podij i galerija, disko-kugle se vrte, ekipa pleše. Na nadrealne scene nadovezuje se još nešto u što je teško povjerovati – finale Svjetskog nogometnog prvenstva u kojem igra Hrvatska, koje nas zatječe upravo na ovoj dionici puta. Lijepimo se uz jedini ekran koji prenosi utakmicu i guramo u masi Finaca, koji mahom navijaju za hrvatsku reprezentaciju. Skačemo, urlamo, hvalimo se. Gubimo. Nema veze. Rezultat je fenomenalan.

Autor putopisa u trenutku osvježenja
Turun Toumiokirkko

Turku je nekadašnja prijestolnica švedske Finske. Rusi su nakon osvajanja zemlje u 19. stoljeću glavni grad preselili u Helsinki, zbog njegove manje snažne veze sa Švedskom. Vedrim gradom dominiraju široke ulice, rijeka i neizbježni elementi skoro svakog većeg finskog grada – Turun Linna (fin. tvrđava) i Turun Toumiokirkko (fin. katedrala).

I naravno – ljudi. Na prvi pogled rezervirani i stidljivi, Finci su zanimljiv svijet. Daleko od otvorenosti i samouvjerenosti svojih nordijskih susjeda Šveđana ili Norvežana, Fincima treba vremena da uspostave kontakt. U vicu se pita koja je razlika između introvertnog i ekstrovertnog Finca. Ovaj introvertni tako kod upoznavanja gleda u vrh svojih cipela, a ekstrovertni u vrh tuđih. I fakat, možete stajati u punom kafiću ili na blagajni dućana da vam se pogled ne ukrsti s nikim. Nema onog neobaveznog pristojnog švedskog osmjeha i pozdrava: Hej! U Finskoj šutnja ne stvara napetost. Ovi ljudi vole svoju samoću. Napokon, tko bi drugi smislio kalsarikännit, koncept kad sjediš sam kod kuće i piješ obučen samo u gaće. No da se razumijemo – kroz dva tjedna puta kroz Finsku baš svatko je pristojno odgovorio što god smo pitali i baš nijednom nismo ni pomislili, a kamoli doživjeli nešto loše. Finci su cool.

Park u Helsinkiju
Na helsinškom kauppatoriju

Od Turkua do Helsinkija autocesta nas prebacuje s lakoćom. Veliki finski glavni grad razbacan je po desecima zaljeva, otoka i poluotoka, spojen s okolnim gradovima u aglomeraciju od preko milijun stanovnika. Nerazmetljiv, neopterećen sjajem i raskoši jednog Kopenhagena ili Stockholma, Helsinki bi se, kad bi baš htio, imao čime pohvaliti. Dizajnerskom četvrti, na primjer. Čitavim blokom ulica s uvrnutim i neobičnim dizajnerskim proizvodima. Ili tvrđavom Suomenlinna, koju obilazimo. Smještena na nekoliko povezanih otoka 15 minuta vožnje brodom od gradskog trga s tržnicom ili kauppatorija (svaki finski grad ga ima i svuda se tako zove), izgrađena je u 18. stoljeću kao neprobojni bastion na prilazu gradu. Međutim, nezgrapna i zastarjela, dva puta je zakazala. 1808. godine pala je iz švedskih u ruske ruke predajom, bez ozbiljne borbe, da bi u Krimskom radu britanski brodovi u dva dana na nju ispalili 21 tisuću projektila, a da ruski topovi s tvrđave do njih nisu mogli ni dobaciti.

Fortifikacije Suomenlinne
Sandra uživa u finskom grašku u predahu od fotografiranja

E, da! Ovo ne smijem zaboraviti. Poznanik Markus, s kojim smo se u Helsinkiju družili, otkrio nam je koji je omiljeni finski snack – grašak! Slatki, ukusni grašak. Navukli smo se istog trena.

Sutra napuštamo jug Finske i upućujemo se u unutrašnjost zemlje, na legendarna finska jezera, zbog kojih smo i potegnuli ovamo.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Scroll to Top