Pekinška patka
Autor: Antonija Putić
Nadaleko poznata delicija kineske kuhinje upravo je Pekinška patka. I da, uistinu je specijalitet, možda čak i najbolje što Kina nudi! Nije zato ni čudo da je upravo Pekinška patka njihovo nacionalno i tradicionalno jelo za koje zna cijeli svijet. Najbolji restoran u gradu, a možda i u cijeloj Kini, jest restoran Quanjude. Otvoren je davne 1864. godine i otada poslužuje samo Pekinšku patku! Za tu se deliciju čeka u redu. Oko sat vremena – ako nije gužva. Ako je gužva, čekate duže. Uz porciju patke obično se za prilog uzima i mandarinski kruh – to su male “placke”, točnije njih pet. Uz to se poslužuje i ljuto/slatki umak i prilog. Može se birati između gljiva, kiselih krastavaca i paprike. Naručujem sve. Konobarice naglašavaju da je sve vrhunsko, prvorazredno i napravljeno s mnogo ljubavi. Patka je uistinu odlična. I prilozi. No, kiseli krastavci teško se mogu mjeriti s onima koje radi moja baka Marica po svojem receptu, ali može proći. Sve skupa – ručak za dvoje je oko 300 kuna u jeftinijoj verziji, u tzv. fast food dijelu restorana u kojem uglavnom jedu oni koji ili nemaju vremena čekati na red za veliki restoran ili nemaju novca. U restoranu ista patka s prilozima stoji oko 500 kuna. Ista patka, samo je uređenje bolje, jede se iz divnog kineskog posuđa i daleko se više nazdravlja s ljudima za susjednim stolovima. Jer kada se sjedne ovdje, jede se lagano, uživajući u svakom zalogaju i gutljaju. Za koju god se opciju odlučite, isplati se. Patka je odlična. I za one koji misle da je jednostavno napraviti Pekinšku patku, evo i recepta iz restorana pa je mogu probati napraviti kod kuće, a zatim doći u Restoran Quanjude i vidjeti u čemu je razlika.
Sastojci
- patka od 3 kg
- 8 šalice vode
- 1 kriška đumbira
- 1 mladi luk, prerezan na pola
- 3 žlice meda
- 1 žlica bijelog octa
- 1 žlica cherryja
- 1 ½ žlice kukuruznoga škroba, otopljenog u 3 žlice vode
- mladi luk za ukras
Priprema
Patku dobro očistimo i posušimo. Tada oko njezina vrata objesimo vrpcu ili konop s kojim ćemo je objesiti na neko hladnije i vjetrovito mjesto na puna četiri sata. Wok (tradicionalna zdjela Azije) napunimo s vodom i dodamo u njega đumbir (koji se jako puno koristi u mnogobrojnim jelima azijske kuhinje), mladi luk, med, ocat i cherry. Pustimo da voda zavrije i tek onda dodajemo otopljeni kukuruzni škrob uz stalno miješanje. Patku skupa s vrpcom stavimo u vodu sa sastojcima i pustimo da ključa oko deset minuta, nakon čega je opet objesimo na vjetrovito mjesto oko 6 sati da se temeljito osuši. Tek tada patku možemo peći u pećnici na 200 ºC po 30 minuta sa svake strane. S oštrim nožem patku kasnije izrežemo na tanke šnite i poslužimo. Patka se može poslužiti i uz priloge od povrća.
Ako vam nije do patke…
Ako baš niste ljubitelj patke, u glavnom gradu Kine možete uživati u restoranu Guolizhuang koji nudi isključivo penise i genitalije životinja. Pa sad, koji vam se više sviđa, pseći, zmijski, pačji, magareći, tigrov… Cijene su mnogo više od cijene patke, ali kažu oni koji su probali da se svakako isplati. Ženama koje jedu penise značajno se pomlađuje koža, muškarci dobivaju na snazi i izdržljivosti u krevetu. Slično se vjeruje i za testise koji se mogu kupiti na jednoj na najpoznatijih tržnica hranom Donghuamen, noćnoj tržnici. Ponuda je bogata: volovi testisi, pržene tarantule, dudov svilac, crvi, pečene zmije… Ja sam se odlučila za ovo potonje. Nikada prije nisam jela zmiju i na moje čuđenje – puno je teže pojesti zmiju nego se to misli. Pržena u vrućem ulju zmija je jako žilava i hrskava i potrebno se dobro pomučiti prije nego što je se pojede. Možda je zato odlazak u restoran Guolizhuang ipak bolja opcija. Plata s deset vrsta penisa stoji oko 600 kuna, jedna pečena zmija na tržnici stoji 50 kuna, a Pekinška patka oko 300. Svi Kinezi na svim putovanjima uvijek nose i jedu nudle (tjesteninu). Nudle su pakirane u zdjelice koje služe i kao tanjur, a može se birati između tisuća i tisuća različitih okusa. Unutra se dobiju i začini i sve skupa se samo prelije vrućom vodom te je za pet minuta spremno za jelo. Cijena je oko četiri kune. A jednom kad pronađete nudle koje volite, zaboravit ćete na činjenicu da je sve unutra kemija i tek isprazne kalorije te da se niti u Kini ne može zdravo, kvalitetno i dobro jesti za samo četiri kune. Dobar tek svima!