Opis putovanja ostvarenog 1986. je došao do svog petog nastavka – obilaska Pekinga. Veliki broj povijesnih činjenica upotpunjen slikama i video klipovima će vas sigurno zainteresirati. Pogotovo one koji imaju respekt prema toj staroj civilizaciji prepunoj inovativnosti. Ako ste čitali o kineskim carevima, caricama, njihovim palačama, načinu života u Kini, ovaj putopis će vam omogućiti povezivanje pročitanog sa slikama. Osim carskih palača, hramova, grobnica, Tkalčići su obišli i Kineski zid, ZOO i Prirodoslovno-povijesni muzej (preporuka obići).
Prvobitna svrha Kineskog zida je bila zaustaviti barbarske napade sa sjevera. Je li on zadovoljio zadaću zbog koje je izgrađen? Koliko dugo je građen i koje su mu dimenzije? Ta građevina je inspiracija i mnogim glazbenicima najviše zbog svoje impozantnosti. Pa jedino je on prepoznatljiv na Zemlji prilikom snimanja iz svemira! Navest ću samo dva primjera glazbenika koji su mi pali na pamet: splitska grupa Kineski zid i britanska Morcheeba. Splitska grupa je dobila naziv po zgradi u kojoj su živjeli osnivači grupe Kineski zid – braća Dvornik. Grupa Morcheeba je imala koncert 2003. u Pekingu, a napravili su video klip prije koncerta upravo na Kineskom zidu.
Bob Dylan je uspio održati koncert prošle godine u Pekingu usprkos strogoj cenzuri njegovih tekstova od strane kineskih vlasti .
Vratimo se 1986. i našim autorima. Tkalčići su prilikom izlaska iz ZOO-a upoznali zanimljivog mladića – Kineza, koji ih je poslije vodio do Ljetne palače na Kunming jezeru. Mladenka ga je čak i intervjuirala. U putopisu imate snimke razgovora.
Sad malo o hrani: od kineske hrane najrazvikanija je kineska patka. Je li lako doći do restorana i dočekati red za čuveni kineski specijalitet?
PUTOPIS Kina – Peking – obilazak