Godinama već pripremam ovo ukusno jelo. Može se posluživati kao glavno jelo uz salate i umake, a može kao prilog raznim šnicelima u toču, mesnim roladama, uz pečeno meso, sa gljivama. Osobno mi je efektnije kao glavno jelo. Recept mi je dala Vesna kad se vratila sa Sicilije, a od mene prepisale mnoge vrsne kuharice. Nas dvije smo to spravljale u restoranu Orebić, kad smo tamo bile gošće kćerke vlasnika, Ehli. Vesna je bila “glavna kuharica”, a mi izigravale pomoćne. Rezultat je bio odličan. Ako budemo ikad mijenjale profesiju, šta mislite, nikad se ne zna… Neka čitatelji zaključe je li vrijedi.
Sastojci: (Za 4 osobe)
Rižu trebati skuhati u odnosu 1/3. Ne treba je cijediti. Pustiti je da se ohladi. Kad se ohladi, formirati loptice veličine naranče (veće su efektnije, ali ih je teško oblikovati). Koristiti što manje brašna u ovom dijelu pripreme. U međuvremenu izmiješati sastojke za fil. Izbušiti “tunel “na arancini kako bi se punile filom. Meni je najlakše malim prstom, a fil utisnem najmanjom žlicom. Ponovo formirati lopte, ali ih sad umotati u brašno. Kad se sve napune, umoče se u izmućena jaja, pa u mrvice. Ovako tada izgledaju:
Treba pržiti u dubokoj posudi u dosta zagrijanog ulja na temperaturi 180°C. Najbolje je koristiti fritezu. Tu se same okreću. Inače, okretati ih da prženjem poprime podjednaku boju sa svih strana. Stavljati ih na papir da upije masnoću i pokriti kuhinjskom krpom, da malo omeknu.
Služiti uz tartar umak i zelenu salatu.
Drugi umak, veoma jednostavan , koji sam također pokupila od Vesne, jako je zdrav, neobične boje – roze.
Izgratam komad korijena celera (seleni), pospem crvenom paprikom i izmiješam s ostatkom vrhnja (gore pominjani fil za same arancine).
Treći umak – ako ostane fila od punjenja arancina, također ga poslužim iza pečenja.
Dobar tek!
Ovo jelo se jede nakon čitanja putopisa Sicilija
Arancini izgledaju jako lijepi, a po receptu mi se čine ukusni. Postupak mi ne djeluje kompliciran. Nadam se da ću ih praviti što prije.
Jako su efektni za posluživanje gostima.
gloria, recept nije kompliciran, samo treba dosta vremena za pripremu – pipavo je i riža se stalno lijepi za ruke. Moja preporuka za rižu: ZLATO POLJE za domaća jela. Radila sam s mnogo različitih tipova riže, s ovom se nabolje oblikuju arancini. Sjećam se da je Vesna stavljala brašna u rižu kako bi se manje lijepila za ruke.
Sviđa li ti si posuda za poluživanje? 🙂 🙂
Posuda je vrhunska ! Vjerujem da ima višestruke namjene, a i lijepo figura. Djeluje kao da je namijenjena arancinima.
Ima kandidata za preuzimanje posude, moram dobro paziti na nju! Stvarno je praktična. Još kad bih znala gdje je kupljena 😉
Mmmmm njam njam, …ja radim isto arancine s rižom Rižu pirjam sa šafranom da dođe žuta kao naranča. au sredinu stavim komadiće bijele ribe-bakalara ili oslića pomješane sa šalšom 🙂
Hvala na ideji, moram probati, inače obožavam šafran. 🙂
Na gratani selen uvijek kapnem limunovog soka. Tako nikada ne oksidira i ostaje čiste bijele boje.
ovako nešto nisam do sada radila, još nešto novo na jelovniku 🙂
Davore, redovito kapnem limunov sok na sastojke za voćnu salatu, gljive, mrkvu, ali ovdje se nisam sjetila. Nije mi nikad oksidiralo. Možda zbog malo mljevene paprike?
Nena, konačno da probate moj recept, ja sam neke vaše već naučila i druge (potomkicu i mamu) 😉
jel se to meni čini il je blog dobio novi podnaslov 😉 neka, neka, recepti su uvijek jako čitani, pogotovo ovi s raznih strana 🙂
Bravo, prva si primijetila! 🙂
Toliko recepata u zadnje vrijeme da je bilo vrijeme da malo proširim naslov 😉
Ovaj recept sam isprobala , Dala mi je jedna moja prijateljica Talijanka (radi sa mnom) Arancine su ukusne ko voli rizu, i brzo se sprema a uz to moze se jesti samo uz salatu ili kao prilog jelo uz druga ostala jela (dobra kombinacija)
Neda, baš ti hvala na ovoj informaciji. Jesu li slični recepti ili Talijanka, tvoja kolegica, ima neku modifikaciju?
Hallo Kalina , kao prvo puno pozdrava iz suncanog Londona sa temperaturom +12. Arancine sto mi je dala recept moja prijateljica su potpuno iste ,mada moja prijateljica uvijek dodaje nesto , (dobra je kuharica ). Ona puno voli basil , maslinovo ulje ,oregano ,petrusin i oni to dodaju skoro u sve. Jelo se ne moze stim mirodjijama pokvariti . Pored toga ona pravi crveni umak (toc) od rajcice koju samelje i proprzi na maslinovom ulju . Ja sam to jela sa njom jako je ukusno. Recimo ja kada kuham prvi puta uvijek napravim po receptu ali sam osoba da volim nesto experimentirati bili to slana ili slatka jela. I drugi puta kada pravim to isto jelo ja uvijek nesto dodajem po svojm nacinu kuhanja, prilagodjavam mojoj obitelji sto oni vise vole od zacina.
Pozdrav Neda!
I sama koristim bosiljak – basil, origano, maslinovo ulje i to sve domaće. Radim od toga razne salse. Nisam arancine kombinirala sa salsom. Obično činim njoke ili neku pastu. Mogla bih probati. Hvala na ideji.
Dubrovnik nije danas tako sunčan i lijep. Isto nam je 12°C.
Zao mi je,ali na ulkusnoj sam dijeti,pa mi za sada samo sline cure.
Potpuno vas razumijem, ovo jelo moji potomci obožavaju, ali ga ne pravim često jer ne spada u zdravu prehranu. Meni je “preteško”, kao i sve pržene stvari.
Jela sam arancine na Siciliji i mogu reci da su stvarno ukusni. A ovaj recept cu sigurno probati:)
Bilo bi mi drago. Pozdrav 🙂