Nongnooch – “Semiramidini vrtovi Tajlanda” – početak serijala

Vrtovi Nongnooch, Khao Chi Chan i Silverlake

Autor: Sam

Nakon par godina zakašnjenja, konačno sam odlučio srediti preostale slike s putovanja Tajlandom. Znamenitosti koja ću vam ovom prilikom predstaviti nalaze se jugoistočno od Bangkoka, u Pattayi i oko nje, što vam može poslužiti kao osvježenje od tulumarenja po čemu je Tajland poznat i predstaviti vam možda drukčiju sliku o ovoj dalekoj zemlji vrlo bogate i egzotične tradicije.

Za one koji nisu bili izloženi vaneuropskim kulturama, Tajland predstavlja izazov po mnogo čemu. Prije svega, jezik. Da godinu dana slušate govor, nećete razumjeti nijednu riječ. Pismo je opet posebna priča. Ne možete ni naslutiti kako se što čita. Čak i na egipatskim hijeroglifima bar vidite nekakve ptičice ili ribice. Srećom, Bangkok, Pattaya i nekoliko drugih poznatih odredišta imaju dvojezične natpise na tajskom i engleskom i dosta ljudi priča barem osnovni engleski pa se nije pretjerano teško snaći.

Za obilazak lokacija iz ovog serijala, najjednostavnije vam je uzeti taksi koji će vas dovesti do željenih odredišta, koja su sva osim jednog relativno blizu jedno drugom i mogu se obići u jednom danu.

Vrtovi Nongnooch

Prva postaja na našem putovanju su prekrasni vrtovi Nongnooch. Imućni par Tansacha je kupio zemljište s prvobitnom namjenom za plantažu voća. Međutim, po ideji gospođe Nongnooch Tansacha, pretvoren je u jedan od najljepših botaničkih vrtova u svijetu. Taj me detalj podsjetio na Semiramidine viseće vrtove, jedno od 7 čuda starog svijeta. Po nekim izvorima, Semiramida je bila žena kralja Nabukodonosora. Po drugima je pak bila žena nekog drugog asirskog kralja kojega je naslijedila na tronu. Tko će ga znati.

Nažalost, zakasnili smo na umjetničku predstavu u 11:00. Naredna je počinjala tek u 13:00, pa se ideja da bismo je mogli preskočiti nametnula sama po sebi. Ne računajući predstavu, trebat će vam do dva sata za obilazak vrtova laganom šetnjom. Možete jahati i na leđima slona ili uskočiti na vlakić, što smo uradili u povratku.

Uređene staze vijugaju između spektakularno uređenih vrtova i umjetničkih instalacija koje prikazuju životinja iz cijelog svijeta. U hladovini je i mali zoo gdje smo vidjeli i divljeg afričkog magarca. Isti naš tovar, ili kenjac, samo manji.

Khao Chi Chan – Budina planina

Planina Bude (Buddha Mountain) je vrlo popularno turističko odredište koje posjećuju stotine turista dnevno. Sadašnji kralj je 1996. dao sagraditi ovaj lik Bude u čast 50-godišnjice vladavine svoga oca, koji je nedavno preminuo. Nekadašnji kamenolom je iza sebe ostavio strmu stranicu brda na kojoj su obrise lika označili laserom olakšavajući rad klesarima. Stijena iz kamenoloma se koristila u izgradnji obližnje međunarodne zračne luke U-Tapao, koju su Amerikanci izgradili za potrebe Vijetnamskog rata.

Naravno, vojnici su u pauzama između vojnih misija trebali i zabavu, pa je tako nastala cijela industrija u obližnjem tihom ribarskom gradiću Pattayi, koja se veoma izgradila, te postala poznato turističko odredište.

Lik Bude u nekadašnjem kamenolomu
Lik Bude u nekadašnjem kamenolomu

Silverlake

Neposredno uz Khao Chi Chan, na obali jezerceta je Silverlake, poznat po vinogradima i vinariji, gdje možete uživo vidjeti proces proizvodnje sokova i vina. Sokove i vino možete kupiti u glavnoj zgradi kompleksa. Vino nisam pio, ali sok od grožđa jesam. Cijena je dosta visoka, što je za razumjeti, jer je vinova loza prava egzotika za Tajland; stoga sam radije uživao u lokalnom voću, o čemu sam ranije pisao u serijalu o voću toga područja.

Prema Khao Chi Chanu se prostire lijepo uređeni park koji možete obići autobusom s otvorenim stranama, što svakako trebate uraditi prije nego odete jesti u odličnom lokalnom restoranu.

U Silverlake-u sam se ponovno uvjerio da su današnji prepametni mobiteli prokletstvo. Napravite čitavu gomilu slika, pa ste na mukama odabrati što objaviti. Ja nisam imao takve probleme zahvaljujući aplikaciji na mobitelu koja nije radila kako treba, pa je nepovratno nestalo nekoliko desetaka slika, većinom iz Kao Chi Chana. Ova me je nezgoda podsjetila na Drugi Weinbergov zakon: kad bi građevinari gradili građevine kao što programeri pišu programe, prvi djetlić koji naiđe bi srušio civilizaciju. Dobro sam i prošao, jer sam u to vrijeme na mom smartphone-u imao barem 20,000 slika! Sreća pa sam problem otkrio na vrijeme i uspio napraviti gomilu nezaboravnih snimaka na odredištima koja ću opisati u narednim nastavcima.


Naredni nastavak: Znamenitosti Tajlanda – 2. dio – Anek Kusala Sala

Scroll to Top